Ґрунтовка-антисептик для дерева: що важливо знати про біозахист деревини

Дерево – це чудовий екологічно безпечний матеріал, який широко застосовується в будівництві, облаштуванні інтер’єрів та ландшафтному дизайні. Та для довготривалої служби в наших кліматичних умовах воно потребує обов’язкового захисту.

З дерева роблять найрізноманітніші конструкції, включаючи елементи дахів, балки дерев’яних перекриттів, планки і бруси перегородок і стін каркасних будинків, деталі садових меблів, парканів, вікон, дверей і малих архітектурних форм.

Оскільки деревина – натуральний матеріал, її треба захищати від ультрафіолетового випромінювання, перепадів температур, підвищеної вологості і конденсату. Окрім того, вона може пошкоджуватись вогнем, цвіллю, грибками, мікроорганізмами і комахами. Всі дерев’яні вироби доволі швидко стають непридатними в неутеплених приміщеннях і на свіжому повітрі, і тому захисна обробка дерева – це важливий захід, необхідний для подовження терміну служби матеріалу.

В яких випадках потрібна захисна обробка деревини?

Дерев’яні матеріали для будівництва зазвичай продають необробленими. Виняток становить лише клеєний брус, захист якого виконують ще на виробництві. Вся інша чорнова деревина потребує захисної обробки.

Додатково обробляють дерево, яке використовують як всередині, так і зовні будинку, однак склад просочень і покриттів для зовнішнього і внутрішнього застосування буде різним. Наприклад, дерев’яний паркет, який укладають всередині приміщень, що обігріваються, не потребує біозахисту і попереднього ґрунтування. Його просто покривають лаком. А ось дереву, яке відкрито атмосферним впливам і схильне до перепадів температур, ґрунтування необхідне.

Засоби для захисту дерев’яних конструкцій

Для захисної обробки деревини підходить кілька типів складів:

  • антисептичні ґрунтовки і просочення застосовують для біозахисту деревини. Вони потрібні, щоб запобігти гниттю матеріалу, поразки цвіллю і грибками, а також для захисту від комах і мікроорганізмів. Ґрунтовки ефективні в якості попередніх засобів перед нанесенням фінішного складу;
  • протипожежні просочення (антипірени) потрібні для вогнезахисту деревини. Такими складами матеріал обробляють лише іноді, коли необхідно, приміром, підвищити вогнестійкість каркасних конструкцій будинку;
  • захисно-декоративні покриття – це лазурі, лаки і фарби, які потрібні для фінішної обробки поверхні і захисту деревини від ультрафіолету.

Перед покраской или лакировкой необработанное дерево обычно покрывают водорастворимой или органорастворимых грунтовкой. Средства на водной основе глубоко проникают в структуру материала, но есть паропроницаемыми и не очень надежными пропитками. Они эффективны в основном для защиты дерева внутри помещений.
Для наружного применения лучше выбирать антисептические грунтовки на основе растворителя, например бесцветное утечки Alpina Holzgrund, которое содержит уайт-спирит и алкидную смолу. Этот состав создает водонепроницаемую защитную пленку на поверхности дерева, а биоцидные, инсектицидные и фунгицидные добавки увеличивают устойчивость материала к плесени, грибков, микроорганизмов и насекомых.

Правила ґрунтування: як наносять захисне покриття для дерева

Якщо на виробництві дерево обробляють захисним просоченням під тиском, то в домашніх умовах застосовують поверхневе нанесення антисептика. Найчастіше дерево фарбують валиком або пензлем, занурюють у рідкий склад або наносять фарбу методом розпилення.

У випадку з ґрунтовкою Alpina Holzgrund рекомендовано використовувати валик, кисть або занурення виробів у розчин. Перед нанесенням склад не розводять, оскільки це знижує ефективність біозахисту.

Дерев’яні деталі до обробки потрібно відповідним чином підготувати. Їх шліфують, знежирюють і очищають від пилу. Склад наносять на вироби з вологістю не більше 12 % для листяних порід і 15 % для хвойних. Фарбування проводять в 1-2 шари, втираючи розчин уздовж волокон, і в 2-3 шари на торцях виробів – поперек волокон. Після нанесення не чекають висихання шарів, а ретельно втирають засіб «мокрий по мокрому».

Використовуйте захисні просочення Alpina для попередньої обробки дерев’яних виробів зовнішнього застосування.

Поділитись