І

Ізолюючий засіб

Речовини для покриття поверхонь, що використовують для ізолювання компонентів основ що змінюють колір. Найчастіше такі поверхні називаються «ізолююче покриття». Вони повинні бути ефективні проти відкладень нікотину, кіптяви, масел, проти іржи, плям води, речовин, що містяться в деревині, і т.п.

Інгібітор

Субстанція, що обмежує або зупиняє хімічні реакції. Приклад може служити антикорозійний засіб, що попереджає утворення іржі.

Індикаторний папір

Для визначення того, чи є речовина або основа лужною, нейтральною або кислою, за допомогою індикаторного паперу перевіряють їх значення pH.

Інертний

Інертними (лат.: inert = бездіяльний, пасивний) називаються хімічні елементи або сполуки із заповненою зовнішньою електронною оболонкою що не мають в силу цього ні позитивного, ні негативного заряду. Вони не вступають в хімічні реакції.

Інсектициди

Інсектицид - субстанція, яка застосовується для знищення комах на різних стадіях розвитку. Інсектициди застосовуються в сільському господарстві, для захисту запасів і матеріалів, вони також застосовуються в санітарно-гігієнічних цілях. Як правило, інсектициди діють на нервову систему як нервово-паралітична отрута.

Іржа

Іржа — продукт корозії заліза. Утворюється при окисленні та гідратації, як правило, через вплив кисню (з повітря) і води, за певних умов внаслідок вмісту кислот (кислотний дощ), наприклад, сірчаної кислоти, сірчистої кислоти, азотної кислоти. В процесі окислення залізо перетворюється в оксид заліза (II) і оксид заліза (III). Іржа є проблемою, оскільки через окислення відбувається зміна об'єму іржи, внаслідок чого лакофарбові покриття таких елементів можуть відставати.

А

Агрегатний стан

Традиційно виділяють три агрегатних стани:

- Тверда речовина

- Рідка речовина

- Газоподібна речовина.

Агрегатний стан залежить від властивостей молекул, а також від температурних умов та умов тиску, в яких знаходиться речовина. Зміни агрегатного стану можна досягти, змінивши дані умови.

Адгезія

Поняття «адгезія» походить від латинського слова «adhaerere» - прилипати. Воно описує зчеплення між молекулами поверхонь прилягання двох тіл, наприклад, зчеплення покриття з основою. Хороше зчеплення покриття з відповідною основою має велике значення для довговічності і надійності покриттів під впливом механічних навантажень. Зчеплення фарби зі стіною зазвичай відбувається шляхом переходу деякої кількості сполучної речовини з фарби в основу. Там рідкий компонент висихає, і залишається механічне зчеплення з основою.

Аддитиви

Добавки для поліпшення складу або отримання певних властивостей фарб, лаків, лесирування, штукатурок і т.п. Прикладами аддитивів є добавки для поліпшення розтікання, оброблюваності, часу переробки, недопущення утворення осаду, фунгіциди (хімічні речовини для знищення або попередження розвитку патогенних грибів і бактерій), альгіциди і т.п.

Азбест

Силікатний волокнистий матеріал. В силу своєї здатності проникати в легені цей матеріал може призводити до утворення пухлин і тому оцінюється як канцерогенний (що викликає ракові захворювання). Азбест застосовувався:

- в якості штапельного волокна для виготовлення вогнестійкого захисного одягу;

- у вигляді розпорошеного азбесту;

- у суміші з цементом і піском у виробництві азбестоцементних плит;

З моменту встановлення канцерогенності цієї речовини його використання заборонено. Через небезпеку для здоров'я роботи на азбестовмісних поверхнях дозволяється проводити тільки кваліфікованому персоналу. Це діє як для робіт з покриттями , так і для видобутку.

Акрилатні фарби

Фасадні фарби на основі чистого акрилату називаються «акрилатні фарби». Це синтетичні дисперсійні фарби, сполучною речовиною яких є дисперсія чистого акрилату. Фасадні фарби на основі чистого акрилату відрізняються особливо високою стійкістю до дії ультрафіолету і лугів.

Акриловий лак

Екологічний водорозчинний лак, не жовтіє, зі стабільним глянцем, з низьким вмістом шкідливих речовин, простий у використанні. Акрилові лаки різних відтінків можна змішувати між собою. Акриловий лак швидко сохне і придатний для нанесення на дерев'яні поверхні при внутрішніх і зовнішніх роботах. Механічна стійкість акрилових лаків, а також їх стійкість до подряпин трохи нижче, ніж у лаків на основі синтетичних смол.

Аліфатичні вуглеводні

Довголанцюгові вуглеводні, наприклад, парафін, віск, бензин, в молекулах яких відсутні цикли (відсутня ароматична система у складі молекули). Ациклические вуглеводні мають значно менш інтенсивний запах, ніж ароматичні вуглеводні, і використовуються як розчинники в алкідних лаках без вмісту ароматичних вуглеводнів.

Алкідний смоляний лак

Однокомпонентний лак, в більшості випадків містить розчинник. Сполучна речовина такого лаку - алкідні смоли, модифіковані жирними кислотами. Алкідні смоляні лаки часто використовуються в будівництві для покриття вікон, дверей, дощатої обшивки і т.п.

Альгіциди

Хімічні речовини, призначені для знищення небажаних водних рослин на фасадних покриттях.

Армуюче лакофарбове покриття

Покриття лакофарбовими матеріалами з вмістом волокон, з використанням армуючої сітки або без неї, призначене для перекривання тріщин в основах.

Ароматичні сполуки

Циклічні вуглеводні, що використовувалися раніше як розчинники в лаках. До ароматичних сполук відносяться бензол, толуол, ксилол. Ароматичні сполуки небезпечні для здоров'я, бензол має канцерогенну дію. З цієї причини ароматичні вуглеводні, наприклад, бензол, толуол, ксилол, більш не використовуються як розчинники в лаках. В даний час використовуються висококиплячі ароматичні вуглеводні, напр., в поєднанні з ациклическими вуглеводнями (лаковий бензин).

Асбест

Основные цвета — это цвета в системе смешения цветов, из которых можно смешивать или создавать все остальные цвета.

Б

Біоциди

Поняття, що об'єднує речовини для боротьби з водоростями, грибами, бактеріями, комахами.

Базові кольори

Основні кольори - це кольори в системі змішання кольорів, з яких можна змішувати або створювати всі інші кольори.

Бактеріциди

Речовини для боротьби з бактеріями.

Барвники

Всі речовини, що фарбують (наприклад, фарбувальні речовини, пігменти) об'єднані під назвою «барвники».

Без вмісту ароматичних вуглеводнів

Лаки на основі синтетичних смол, що не містять ароматичних вуглеводнів, хоча і містять розчинники, проте їх запах набагато менш інтенсивний, ніж у традиційних лаків на основі синтетичних смол.

Без емісій шкідливих речовин і без розчинників

Фарба для стін, що позначається як та, що не виділяє емісій шкідливих речовин і розчинників (ELF), вивільняє при роботах і висиханні тільки воду.

Безповітряне розпилення

Безповітряне нанесення фарби для внутрішніх робіт, фасадної фарби, лаків, шпаклівки і т.п. що основане на дії високого тиску (біля 60-200 бар), при цьому рідка складова матеріалу покриття виходить під дією високого тиску з сопла. Після виходу фарби з сопла тиск падає, матеріал покриття розпадається на дрібні частки і осідає на основі. Безповітряне нанесення дозволяє фарбувати великі площі. Недоліком такого нанесення є осідання фарбового туману на предметах, не призначених для фарбування. З цієї причини при безповітряному нанесенні лакофарбових матеріалів необхідно обклеювання і захисне укривання таких предметів. У більшості випадків використовуються матеріали, спеціально розроблені для цього методу.

В

В'яжуча речовина

Разом з пігментами, фарбниками і розчинниками в'яжучі речовини є найважливішими компонентами фарб. В'яжучі речовини утримують компоненти матеріалів від розшарування і забезпечують їх зчеплення з основою. Залежно від в'яжучої речовини розрізняють масляні лаки, реактивні лаки, лаки на основі природних смол, лаки на основі синтетичних смол, дисперсійні фарби, а також інші лаки та фарби.

В'язкість

Характеристика стану рідини і її текучості. Розрізняють низковя'зкі = текучі і високов'язкі = в'язкотекучі речовини.

Відображення

Відображення (лат. : . Reflectere: заломлювати, повертати) означає, що промінь світла, електромагнітна або будь-яка інша (наприклад, звукова) хвиля відбивається від поверхні. Відображення підкоряється закону відображення, згідно з яким кут падіння променя дорівнює куту відбиття променя. Обидва кута вимірюються відносно прямої, що проходить через точку падіння променя перпендикулярно поверхні падіння.

Відтінок

За вказівкою відтінку можна назвати і описати фарбу. Відтінок можна описати / вказати і через вказівку частки кольору (наприклад, частка червоного, жовтого, синього).

Відшаровування

Відставання покриття від основи, в більшості випадків через вологу на внутрішній стороні покриття або великої напруги покриття.

Вініл

Вініл - скорочена назва полівінілхлориду (ПВХ).

Вапняна фарба

Вапняна фарба - водний розчин погашеного вапна, в деяких випадках з пігментами і / або невеликою кількістю клею або інших сполучних речовин. Гашене вапно виступає одночасно і як сполучна речовина, і як пігмент, так як вона утворює міцний білий шар. Можливості тонування вапняної фарби обмежені, так як вапняний шлам здатний зв'язувати лише приблизно п'ять відсотків кольорових пігментів. На свіжопроштукатурених поверхнях покриття вапняних фарб досить міцні, вони мають протигрибкову дію і забезпечують парообмен між повітрям і основою. Покриття вапняною фарбою розкладається в кислій атмосфері і не рекомендовані до використання в зонах з впливом промислових відпрацьованих газів.

Величина sd

Еквівалентна товщина шару повітря по дифузії водяної пари. Цей параметр показує дифузійну поведінку будівельного матеріалу з встановленою товщиною шару порівняно з відповідним шаром повітря. Чим менше значення sd, тим вище дифузійна здатність покриття.

Вилуговувані засоби

Див Вилуговування.

Вилуговування

Видалення старих лакофарбових покриттів за допомогою лугів або лужних солей. Вилуговування підходить тільки для омиляємих речовин, наприклад, масляних фарб або масловмісних лаків на основі алкідних смол. Час впливу вилуговуваних засобів становить біля 1-2 годин. Потім старе покриття зіскоблюють, основу ретельно промивають водою.

Витрата

Витрата — поняття, що означає площу в м², яку можна покрити певною кількістю матеріалу. Витрату вказують у м² на літр матеріалу. По витраті можна вирахувати, наприклад, яку площу вийде покрити вмістом однієї банки, наприклад, на 80 м² буде потрібно 10 літрів фарби.

Вицвітання

Зміна відтінку, в більшості випадків - на світліший відтінок, через вплив метеорологічних факторів (ультрафіолетове випромінювання, дощ, роса) і шкідливі гази.

Вицвітання солей

Відкладення солей на поверхнях будівельних матеріалів всередині і зовні приміщення. Вицвітання відбувається через рух рідини в кладці та зумовленого цим переміщенням водорозчинних солей. Після випаровування вологи солі кристалізуються і утворюють білі кристалічні відкладення на поверхні.

Г

Гігроскопічний

Водопоглинаючий. Речовини, що поглинають і зв'язують вологу з повітря, володіють гігроскопічними властивостями, наприклад, різні солі.

Гідрозолі

Колоїдальні розчини з дуже малим розміром частинок. Дисперсії синтетичних матеріалів у формі гідрозолей використовуються як високоякісні водні грунтувальні засоби, так як вони завдяки маленькому розміру часток здатні глибоко проникати в основу.

Гідрофільний

Вологолюбний. Речовини або поверхні, легко змочувані водою.

Гідрофобізація

Для скорочення вбирання води гігроскопічні поверхні елементів будівельних конструкцій покривають гідрофобізуючими засобами, наприклад, імпрегніруючим (просочуючими) засобом на основі силікону: це дозволяє отримати водовідштовхувальну поверхню. Гідрофобізацію іноді застосовують при роботі з дисперсійними фарбами для скорочення витрат матеріалу на другий шар покриття.

Гідрофобний

Водовідштовхувальний. Речовини або поверхні, що змочуються погано або не змочується водою.

ГДК

Скорочення для «гранично допустима концентрація» на робочому місці. Цей параметр показує максимально допустимі концентрації речовин (газів, аерозолів) у повітрі приміщення, які не завдають шкоди здоров'ю людини, що знаходиться в даному приміщенні щодня протягом восьми годин або щотижня протягом сорока годин.

Глянець

Глянець - властивість, що з'являється завдяки тому, що поверхня речовини настільки гладка, що поглиблення в ній менше довжини хвиль видимого світла.

Графіті

Спочатку слово «графіті» позначало написаний на стіні текст. Зараз воно використовується як розмовне, насамперед, для позначення картин (англ.: pieces), які молодь нелегально або легально малює аерозольними балончиками. Як загальне поняття це слово позначає також трафарети і політичні графіті і тим самим є частиною вуличної культури.

Грунтове покриття

Інше часто використовуване позначення - грунтовка. Грунтовка призначена для ущільнення сильно всмоктуючих основ. Вона підсилює зчеплення основи з наступними покриттями. Крім того, грунтувальні покриття володіють здатністю глибоко проникати в основу та зміцнювати його. При виборі відповідного грунтовального покриття слід враховувати рекомендації виробників складів.

Д

Дезинфікування

Щоб уникнути ураження бактеріями в приміщеннях з такою небезпекою, наприклад, в лікарнях, лабораторіях, на підприємствах з виробництва продуктів харчування, стіни регулярно обробляються дезінфікуючими засобами. Для цього дезінфікуючий засіб розводять водою відповідно до приписів виробників і наносять на стіни губкою. Це перешкоджає появі або розмноженню бактерій. У приміщеннях, стіни яких підлягають дезінфікуванню, придатні тільки стійкі до впливу дезінфікуючих засобів покриття, наприклад, латексні фарби з глянцевою поверхнею, алкідні лаки і двокомпонентні лаки.

Декоративна штукатурка

Декоративна штукатурка, або високоякісна штукатурка, більш проста в обробці, ніж традиційна штукатурка, і в неї можна додавати фарбувальні компоненти. Декоративна штукатурка застосовується, як правило, для внутрішніх і зовнішніх робіт. Існує два види декоративних штукатурок: штукатурки на основі штучних смол і мінеральні штукатурки.

Див Дисперсійна фарба.

Сполучна речовина для силікатних фарб. Виготовляється з розплаву діоксиду кремнію (кварц) і карбонату калію (поташ).

Дисперсійні лаки

Речовини із зв'язуючими з дисперсій синтетичних матеріалів, а також пігментами, наповнювачами та добавками, дозволяють отримати покриття з лакоподобнимі властивостями. Дисперсійні лаки розчинні у воді і в більшості випадків містять дисперсію акрілата в якості сполучого.

Дисперсійна силікатна фарба

Лакофарбова речовина, основним сполучним якого є рідке скло. До складу фарби також входять дисперсія, пігменти, наповнювачі та інші добавки. Відповідно до Розпорядження про виконання підрядно-будівельних робіт VOB, Частина C DIN 18363, частка органічних сполук не повинна перевищувати 5%. Для дисперсійних силікатних фарб характерні переважно мінеральні сполучні. Такі фарби рекомендовані і для внутрішніх, і для зовнішніх робіт.

Дисперсійна фарба

Позначення « дисперсійна фарба» походить від латинського слова « dispergere » = ділити , розсіювати. І дійсно, в дисперсійній фарбі частинки полімерів розсіяні в рідині (у більшості випадків у воді), але не розчинені в ній. Після фарбування вода випаровується, утворюючи синтетичну плівку. Будь то штукатурка, кладка, бетон, легкі будівельні плити, деревина, картон, шпалери або текстиль - дисперсійна фарба може застосовуватися практично на будь-якій основі. І її застосування в будь-якому випадку можливо в поєднанні з відповідними грунтувальними покриттями. В основі декоративних мозаїчних штукатурок та штукатурок на основі синтетичних смол - також дисперсійні склади.

Дисперсія

Див Дисперсійна фарба.

Дифузія

Дифузією називається властивість газів або парів проходити крізь інші матеріали, наприклад проникнення водяної пари, крізь покриття. Залежно від мети застосування, покриття повинні бути проникні для певних газів або ж захищати основу від зіткнення з парами або газами. На залізобетоні потрібні покриття з малою дифузією, так як основа повинна бути захищена від проникнення CO2 або SO2. І навпаки, на високовапняних штукатурках необхідні покриття з високою дифузією.

Дифузія водяної пари

Проникнення водяної пари крізь тверді речовини, напр., покриття. Водяна пара рухається в бік меншої концентрації. Багатошарове покриття з високою дифузією водяної пари забезпечує висихання вологої обробки стін.

Е

Егалізація (вирівнювання)

Під егалізацією мають на увазі:

a) Ґрунтування або попереднє покриття для вирівнювання поглинаючої здатності основи.

b) Вирівнювання шорсткої або нерівної основи шляхом нанесення шпаклівок або покриттів з наповнювачами.

c) Вирівнювання нерівностей внаслідок фарбування, плям або смуг на поверхнях.

Егалізуюче (вирівнююче) покриття

Залежно від умов висихання при використанні мінеральних покриттів або покриттів на основі силікатів поверхні часто виходять плямистими або смугастими. Для вирівнювання кольору наноситься егалізіруюче (вирівнююче) покриття.

Еластичність

Властивість речовини або тіла змінювати свою довжину або форму під впливом сили, а після закінчення дії сили повертатись у вихідну довжину або форму. Гума — типовий приклад еластичного матеріалу.

Еластоміри

Синтетичні матеріали, що мають еластичні властивості при кімнатній температурі.

Емульсія

Емульсією називається стабільна дисперсійна система двох рідин, що не змішуються між собою, наприклад, олія у воді. За допомогою аддитивів, наприклад, емульгаторів, та інтенсивного перемішування отримують стабільну довговічну суміш. Прикладом емульсії є молоко, яке є дисперсію жирів у воді.

З

Заповнююча здатність

Заповнююча здатність лакофарбової речовини - його здатність вирівнювати нерівності основи.

Захист від іржі

Див Захист від корозії.

Захист від корозії

Сукупність заходів щодо захисту металів, бетону, синтетичних матеріалів від руйнування в результаті хімічного або фізичного впливу.

Змішування фарб

Змішування утворюється шляхом з'єднання двох або декількох фарб в нову фарбу. Це може виконуватися шляхом змішування матеріалів, наприклад, у живописі, або шляхом накладення відтінків різних фарб.

Значення pH

Параметр, що розділяє речовини на кислі, нейтральні або лужні. 0 - <7 = кисле, 7 = нейтральне, 7 - 14 = лужне. Значення pH можна визначити, наприклад, за допомогою індикаторного паперу.

Знезараження

У самому широкому сенсі під знезараженням розуміють видалення забруднень з покриттів. У більшості випадків під поняттям знезараження розуміють видалення радіоактивних відкладень з покриттів, наприклад, на атомних електростанціях або в приміщеннях лікарень, в яких проводиться лікування випроміненням або виконуються рентгенологічні дослідження.

Зчеплюваність

Поняття «зчеплюваність» описує здатність фарби триматись на певній поверхні. Здатність до зчеплення — одне з найважливіших властивостей будь-якої фарби. Розрізняють вологу, суху і довгострокову зчеплюваність.

К

Капілярність

Поширення вологи в кладці грунтується на капілярних властивостях будівельних матеріалів. Капілярна здатність вбирати залежить від розмірів капілярів. Чим менше пори, тим вище здатність вбирати капіляри, і тим вище вода може підніматися в кладці, тим глибше грунтувальні або просочуючи (імпрегніруючі) засоби проникають в основи.

Карбонатизація

Поняття, що означає затвердіння гідроксиду кальцію (вапна) шляхом його насичення вуглекислим газом CO2 з повітря. Карбонатизація дуже важлива для затвердіння бетону: вона забезпечує досягнення необхідної міцності. У разі залізобетону карбонатізації необхідно мінімізувати, оскільки вона небезпечна виникненням ушкоджень корозією. Лужність бетону повинна бути збережена. Цього можна досягти нанесенням що не пропускають CO2 покриттів. І навпаки, багаті вапном штукатурки класу розчинів PI слід прокривать проникними для CO2 покриттями: це забезпечить необхідну для збереження міцності штукатурки рекристалізацію шляхом насичення CO2 (інакше кажучи: вапняним штукатуркам CO2 необхідний, а залізобетон необхідно від нього захищати).

Каталізатор

Прискорювач або сповільнювач хімічних реакцій, наприклад, сикативи в олійно-алкідних лаках.

Кладка

Кладка - інша назва для цегляної або кам'яної стіни. У житловому будівництві так називають і матеріал стін, і самі стіни.

Клей

У відповідності зі стандартом DIN 16921 клей - водний розчин речовини що здатна зклеювати.

Клейстер

Клейстер - клей, що складається переважно з крохмалю. У продажу представлений виключно у формі порошку. Для роботи з клейстером необхідно розмішати його з водою. Потім клейстеру потрібен певний час для розбухання. Клейстер можна виготовити і самостійно- розварити суміш борошна чи картопляного крохмалю з водою.

Койлкоутінг

Метод промислового нанесення покриття на металеві аркуші шляхом накочування матеріалів покриття. Стрічки з покриттям по методу койлкоутінгу використовуються для фасадів та дахів. У багатошарових покриттях часто застосовуються акрилати і поліефіри, модифіковані силіконом. Перевага таких зв'язуючих речовин, що містять силікон, полягає в їх високій стійкості до впливу метеорологічних умов і довговічності, а недолік - в несумісності при ремонті пізніше з іншими покриттями: можливі проблеми зі зчепленням. При роботі над фасадами, у зведенні яких застосовувалися матеріали з покриттям по методу койлкоутінга, завжди слід виконувати пробне фарбування для перевірки міцності схоплювання покриттів.

Коліровальна фарба

Див Колірування.

Колірування

Змішування фарб, лаків, штукатурок для отримання бажаного відтінку. Змішування виконується шляхом додавання полнотонових фарб і колерувальних пігментів, паст або концентратів (рідких фарб / чорнила) та їх інтенсивного розмішування в банку або шляхом додавання відтінкових паст в комп'ютеризованих машинах для змішування.

Колоїдний розчин

У колоїдному розчині розчинені речовини настільки дрібні, що розділити такий розчин фільтрацією вже неможливо.

Конденсація

Фізичний процес перетворення газів або пари в рідину шляхом їх охолодження. Водяна пара в повітрі приміщення конденсується при зниженні температури на холодних поверхнях, температура яких нижче температури конденсації водяної пари.

Консервант

Консерванти для зберігання лакофарбових матеріалів в тарі запобігають поразки матеріалів бактеріями, наприклад, у водно-дисперсійних фарбах. Дія консервантів скорочується при їх контакті з повітрям.

Консистенція

Консистенція (lat.) характеризує речовини у відношенні, наприклад, їх здатності змінювати форму: розрізняють, наприклад, стабільну, жорстку або пластичну консистенцію.

Корозія

Перехід недорогоцінного металу під впливом кисню, води, CO2, SO2 в стабільне з'єднання. Приклади: перетворення заліза в ході окислення в іржу або утворення шару оксиду на поверхні цинку.

Кристалізаційний тиск

Основна шкода дії солей полягає в тому, що для їх переходу з розчиненої форми в кристалізовану, характерне збільшення об'єму. При цьому виникає так званий кристаллизаційний тиск. Його можна порівняти з тиском, що виникає при замерзанні води. У процесі замерзання, вода збільшує свій об'єм приблизно на 10 %. Якщо пори в кладці або розчині заповнені водою більш ніж на 90 %, то в процесі замерзання води виникає високий тиск на стінки пор. Солі поводяться при викрісталлізаціі так само, як вода, що не замерзає. Якщо в капілярних просторах знаходяться розчинені у воді солі, то при випаровуванні води відбувається їх кристалізація. Виникаючі при цьому об`єми можуть зруйнувати будівельні матеріали. Зазвичай будівельний матеріал може «витримувати» кілька кристалізацій солей. Однак при цьому будівельний матеріал поступово зношується і руйнується.

Л

Лак на основі синтетичних смол

Безбарвний лак, в більшості випадків складається тільки з сполучної речовини і розчинників. Найчастіше прозорий лак використовують в складі для покриття матеріалів з ​​характерною поверхнею (наприклад, для деревини або металу), що вимагає захисту від зовнішніх впливів: метали слід захищати від окислення, деревину - від впливу вологи.

Лаки з високим вмістом сухого залишку

Лаки з високим вмістом нелетких компонентів. Як правило, це лаки з часткою твердих частинок більше 85%. Через високий вміст твердих частинок такі лаки дозволяють досягти більшої товщини шару, і тим самим за один цикл робіт можна домогтися кращого результату, зокрема, більшої покривною здатністю.

Лаки на основі акрилових смол

Див Лаки на основі синтетичних смол.

Лаковий бензин

Органічний розчинник для лаків і фарб на основі полімеризацій смол. Складається переважно з ациклічних вуглеводнів і частини (бл. 18%) ароматичних вуглеводнів.

Лакофарбний матеріал

Загальне поняття для речовин, з яких створюється покриття.

Латекс

Латекс, також: натуральний каучук: молокообразний сік тропічного каучукового дерева Гівея Бразильська.

Латексні фарби

Латексні фарби в більшості своїй стійкі до стирання, і тому покриті ними поверхні зносостійкі і добре чистяться. Латексні фарби можна застосовувати для всіх підстав, на яких можливе застосування дисперсійних фарб.

Лесування

Лесування - прозорі або напівпрозорі покриття, що захищають деревину і мінеральні основи від впливів навколишнього середовища і негоди. Структура деревини залишається видимою, так як тонкі лесировки не перекривають поверхні, а проникають в деревину. Лесування, що містять розчинники, призначені для зовнішніх робіт; лесування без розчинників призначені для внутрішніх робіт.

Летючі органічні сполуки (ЛОС)

Всі органічні сполуки, що містяться в лакофарбовому покритті, що випаровуються самостійно залежно від температури і тиску повітря. Летючі органічні сполуки охоплюють всі леткі компоненти лакофарбових покриттів, наприклад, розчинники, пластифікатори. Дисперсійні фарби без вмісту летких органічних сполук вважаються речовинами без емісій шкідливих речовин і без розчинників.

Лужність/лугостійкість

За своїми хімічними властивостями речовини поділяються на кислі, нейтральні та лужні. Діляться вони за значенням pH .

- нейтральні = pH 7

- кислі = pH < 7

- лужні = pH > 7

Свіжі мінеральні штукатурки на основі вапна/цементу або бетону мають значення pH > 12 і є високолужними. З цієї причини матеріали, що використовуються для покриття таких основ, повинні бути лугостійкими. В'яжучі компоненти не повинні руйнуватися під дією лугів (омилення речовини). Нелугостійкі кольорові пігменти внаслідок цього змінюють свій колір.

Льняна олія

Природна сполучна речовина для виготовлення масляних або алкідних лаків. Льняну олію отримують з лляного насіння (насіння льону).

М

Мінімальна температура плівкостворення (МТП)

Параметр висихання або твердіння покриттів, мінімальна необхідна температура навколишнього повітря і основи. При температурах нижче МТП властивості покриттів можуть погіршитися, наприклад, можливе утворення тріщин, зменшення глянцю, зчеплення.

Мінеральна фарба

Покриття мінеральними фарбами виконуються складами, що містять мінеральні речовини, це, наприклад, цементні, силікатні або вапняні фарби. Висихання грунтується на хімічній реакції.

Мінеральна штукатурка

Мінеральні штукатурки застосовуються так само, як і, наприклад, мінеральні фарби, але утворюють структуровані поверхні з бажаною зернистістю.

Міцність до стирання

Характеристика стійкості покриттів. У відповідності зі стандартом DIN 53778, покриття, стійке до стирання,повинне витримувати не менше 5000 проходів щіткою. Випробування міцності до стирання проводиться як уніфіковане лабораторне випробування. Наразі міцність до стирання поверхонь стін за стандартом DIN 53778 не визначається. Це поняття у відповідності зі стандартом DIN 53778 було замінено після набрання чинності стандарту DIN EN 13300 на визначення "стійкість до вологого стирання".

 

Мелення

Відділення пігментів і наповнювачів з покриттів через руйнування сполучної речовини, під впливом ультрафіолету і води або внаслідок часткового переходу сполучної речовини під всмоктуючу основу.

Мономери

Вихідні речовини для макромолекул, що об'єднуються в ланцюжки в реакції полімеризації і утворюють так звані полімери.

Н

Нанесення

Покриття основи лакофарбовими складами. Залежно від обраного методу нанесення лаків і фарб розрізняють, наприклад, фарбування пензликом, фарбування валиком, розпилення, занурювальне нанесення і нанесення лакофарбового покриття обливанням. Від правильності вибору методу нанесення залежить результат покриття і економічність виконання робіт.

Наповнювачі

Наповнювачі - добавки, що займають частину обсягу речовини суміші. У фарбах наповнювачі застосовуються для отримання певної товщини шару.

Незворотний

Покриття, що не піддаються дії розчинників після висихання або затвердіння. Покриття з хімічним або окислювальним затвердінням, наприклад, алкідні лаки або двокомпонентні епоксидні лаки і поліуретанові лаки, є незворотними.

Неорганічні хімічні сполуки

Сполуки, що не містять вуглецю (C).

О

Оборотний

Оборотний - слово, що йде від латинського, що означає «зворотний». Воно означає, що після висихання покриття можна розчинити розчинниками. У більшості випадків оборотні покриття виходять при нанесенні полімерізатних фарб, що висихають в результаті фізичного випаровування розчинника.

Окислення

Окислення у вузькому і традиційному сенсі слова - це хімічна реакція речовини з киснем (лат. : oxygenium). Субстанція, що настає внаслідок такої реакції називається оксидом.

Окременення

Силікатні фарби і дисперсійні силікатні фарби містять в якості сполучної речовини рідке калійне скло.

На основах, що містять вапно, рідке скло вступає в хімічну реакцію, яка називається «окременення».

Омилення

Хімічне розщеплення ефірів з утворенням кислот і спиртів. Алкідні смоли, що висихають, містять ефіри, які розпадаються під впливом лугів. При застосуванні не стійких до омилення складів на лужних основах останні розкладаються. Вади , що з'являються в результаті цього: втрата зчеплення, зміни кольору, поява матових місць.

Оптичні відбілювачі

Оптичні відбілювачі - барвники, що поглинають ультрафіолетову складову світла і перетворюють отриману енергію у видиме світло синьої частини спектра. Такий процес називають флюоресценцией. Його можна спостерігати, наприклад, на дискотеках.

Осідання

Утворення осаду в пастоподібних субстанціях. Пігменти і наповнювачі з великою питомою вагою схильні до осідання і є причиною неоднорідності таких субстанцій. Розмішування відновлює вихідну консистенцію субстанцій.

Осмос

Проходження рідин крізь напівпроникний шар, наприклад окриття. Осмос стає причиною, наприклад, підплівкової корозії металів під шаром лаку. Наприклад при виникненні зчеплення солі з основою вода проходить крізь шар лаку до шару солі.

П

Пігменти

Порошкоподібні тонкі дисперсні речовини, що фарбують, нерозчинні в середовищі покриття. Пігменти впливають на відтінок, покривну здатність, а також у деяких випадках на антикорозійну дію покриття.

Підготовка основи

Аби штукатурка та фарби трималися, необхідно правильно підготувати основу, при цьому врахувати властивості стіни та її попереднє фарбування. Практично всі матеріали слід ретельно очистити. Шпалери знімаються повністю. Нерівність, вади і отвори слід відповідним чином залатати вирівнюючим розчином. Щоб дисперсійні фарби та просочуючі матеріали краще утримували нові шари фарби, поверхні потрібно зробити шорсткими. Незалежно від основи при виконанні зовнішніх робіт практично завжди рекомендується наносити шар ґрунтівки.

Параметр оцінки швидкості випаровування рідин. Чим вище тиск насиченої пари, тим швидше випаровується розчинник. При низьких температурах

Мінеральне сполучна речовина для силікатних фарб.

ПВХ

Див. Полівінілхлорид.

Пенетрація

Проникнення однієї речовини крізь іншу, наприклад, проникнення ґрунтівки або фарби в основу, на яку їх наносять.

Пліснява

Будівельно-фізичні помилки та неправильне провітрювання — основні причини появи пліснявих грибків. Вони можуть з'явитися скрізь, де повітря вологе та має недостатню циркуляцію. Темно-коричневі плями плісняви не тільки жахливо виглядають, але й небезпечні для здоров'я, оскільки можуть викликати, зокрема, алергію. Для попередження утворення плісняви стіни покриваються спеціальною фарбою для вологих приміщень. Але раціональним рішенням буде усунення причин підвищеної вологості приміщень, наприклад, тріщин в зовнішній штукатурці або недотримання правил використання приміщення.

Плавання пігменту

Скупчення окремих пігментів на поверхні покриття або в банці у випадку тривалого зберігання. Плавання пігменту - це розшарування лакофарбових речовин, в банці його можна усунути, розмішавши матеріал.

Пластифікатор

Найчастіше маслянисті рідкі висококиплячі субстанції, що додаються в лаки, фарби або синтетичні матеріали для підвищення їх здатності до деформації. Ламкі за своєю структурою синтетичні матеріали стають при додаванні пластифікаторів м'якшими або більше деформуються.

Пластоміри

Синтетичні матеріали, які при нагріванні розм'якшуються і піддаються деформації. Після охолодження пластоміри стають твердими і знову набувають стійкості.

Повітряне вапно

Вапно, що твердіє під дією CO2.

Пожовтіння

Розрізняють світле і темне пожовтіння. Світле пожовтіння — пожовтіння під дією світла. У більшості випадків його причиною є наявність в покриттях синтетичних пластифікаторів. У разі темного пожовтіння, зокрема, алкідних емалей, найперше про що говорять, так про пожовтіння білих лаків. Темне пожовтіння є проблемою, зокрема, алкідних покриттів дверей: в більшості випадків закриті і темні фальці дверей жовтіють сильніше, ніж полотно, на яке потрапляє світло.

Позеленіння міді

Відкладення зеленого кольору на конструктивних елементах з листової міді, що утворюються під впливом дощу, СО2 і SO2.

Позначення « дисперсійна фарба» походить від латинського слова « dispergere » = ділити , розсіювати. І дійсно, в дисперсійній фарбі частинки полі

Максимальний проміжок часу, в межах якого двокомпонентний лак може використовуватися після змішування смоли і затверджувача.

Покривність

Покривність лакофарбових матеріалів — це їх властивість так покривати основу, що власний колір поверхні стає невидимим. Матеріали з високою покривною здатністю дозволяють зменшити вартість робіт, адже найчастіше такі матеріали забезпечують отримання рівномірного покриття по всій поверхні, що обробляється, за меншу кількість робочих циклів або з меншою кількістю матеріалів.

Покриття

Загальне визначення одного або декількох взаємопов'язаних шарів лакофарбових матеріалів. Розрізняють ґрунтувальне, проміжне та фінішне покриття. Систему шарів, розташованих у певному порядку, називають «багатошаровим покриттям». Синонімом слова «покриття» в цьому значенні є словосполучення «лакофарбове покриття».

Полівінілхлорид

Полівінілхлорид, скорочено: ПВХ — термопластичний синтетичний матеріал.

Полімеризація

З'єднання однорідних або різних речовин (мономерів) в макромолекули без перетворення цих речовин. З окремих молекул виникають макромолекули (полімеризати), наприклад, полівінілакрилат, полівінілхлорид.

Прозорий лак

Прозорий лак — це безбарвний лак, що зазвичай складається тільки з в'яжучої речовини та розчинників. Найчастіше прозорий лак використовують як речовину для покриття матеріалів з ​​характерною поверхнею (наприклад, для деревини або металу), що вимагає захисту від зовнішніх впливів: метали слід захищати від окислення, деревину — від впливу вологи.

Просочування

Захисна обробка пористих будівельних матеріалів, зокрема, клінкерної цегли, бетону, деревини, наприклад, за допомогою нанесення матеріалу, що не утворює плівку, на основі силіконів або силанів для надання поверхням водовідштовхувальних властивостей. Для дерев'яних поверхонь застосовуються просочуючі лесуючі засоби на основі оліфи/алкідів або акрилатів.

Проступання

Явище, коли компоненти нижнього шару покриття, наприклад, плями від нікотину або води стають помітними, називається проступанням. Щоб уникнути неприємних сюрпризів слід завжди користуватись правильним ґрунтівним покриттям або навіть ізоляційну фарбу.

Протигрибкові фарби

Див. Фарба для вологих приміщень

Проявлення пятен

Проникнення барвників з основи або старого лакофарбового покриття в криючі покриття, напр., із смоляних покриттів, покриттів бітумним лаком, речовин, що містяться в деревині.

Р

Реологія

Це поняття означає різну плинність (текучість) в'язких покриттів. Плинність (синонім: в'язкість) визначається, наприклад, за допомогою віскозиметричної воронки (воронки Форда) відповідно до стандарту DIN або за допомогою реометра.

Розпилювач фарби

Розпилювач фарби (або: аерограф, фарбопульт, фарборозпилювач) — пневматичний інструмент, що забезпечує точне дозування фарбуючого туману і дозволяє отримати витвори мистецтва з бездоганною поверхнею та градієнтом. Походження даної техніки розпилення фарб точно не відоме, проте достеменно відомо, що вона з'явилася не пізніше кінця 19-го століття: в США в 1888 році чи в Англії в 1893 році. Спочатку таку техніку розпилення фарб застосовували в ретуші фотографій, а пізніше з'явилися і самостійні художні форми.

Розріджувач

Див. Наповнювач

Розтікання

Властивість матеріалу утворювати після висихання поверхню без смуг. Смуги від щітки повинні розтікатись таким чином, щоб при цьому утворювалась рівна поверхня.

Розтріскування

Розтріскування означає утворення тріщин на поверхнях. Розрізняють «усадочні тріщини» і «тріщини старіння». Розтріскування можна частково спостерігати в дисперсійних фарбах.

Розчинник

Розчинники (інше позначення: розріджувачі) впливають на властивості фарби. Це вирішальні для процесу висихання компоненти. Особливо нешкідливими для навколишнього середовища та здоров'я є фарби, що не містять розчинників: в таких фарбах кольорові пігменти та інші компоненти розчинені у воді.

Рослинна олія

Рослинна олія — ​​загальне поняття для «жирної» олії, що отримується з рослин, в протилежність ефірним, так званим оліям, що «висихають». Якщо масло отримують з насіння рослини, то говорять про олійне насіння. Власне кажучи, про олії та жири варто говорити разом, оскільки відмінності між ними полягають лише у відповідній консистенції при різних температурах, яка залежить від кількості зв'язків на молекулярному рівні. Говорячи мовою хімії рослинні олії складаються з тригліцеридів.

С

Свинець

Свинець (лат.: plumbum, від plumbeus: тупий, важкий як свинець) — хімічний елемент. Слово має індогерманське коріння і сягає до німецькомовних еквівалентів таких слів, як, наприклад, «сяючий» або «блискучий». Свинець, його сполуки, а також інші важкі метали неприпустимі в якості компонентів фарби.

Селітра

Небезпечна сіль, що містить нітрати. Селітра утворюється в кладці, що контактує з фекальними відходами та гноївкою у вигрібних ямах. Селітра (інша назва: стінна селітра) викликає пошкодження штукатурки і лакофарбових покриттів.

Сиккатив

Аддитив, що пришвидшує висихання олійних лаків та олійно-алкідних лаків.

Силікатні фарби

Відповідно до Розпорядження про виконання підрядно-будівельних робіт VOB DIN 18363 силікатні фарби містять рідке скло в якості в'яжучої речовини, а також пігменти та наповнювачі. Органічні компоненти відсутні. Силікатні фарби поставляються в двох компонентах, при цьому, зазвичай, рідкий компонент складається з в'яжучої речовини, а другий компонент містить пігменти та наповнювачі.

Силоксани

Силоксани використовуються для просочення мінеральних основ для надання їм водовідштовхувальних властивостей (захист від дощу).

Синтетичний

Поняття синтезу (латинь.: Synthesis, від грецької syntithénai: складати, з'єднувати) означає в хімії створення складних хімічних речовин шляхом з'єднання простих речовин або елементів.

Синява

Сірувато-синя зміна кольору деревини, що викликається певними видами грибів. Грибок синяви руйнує деревину, уражаючи переважно хвойні породи, але за певних умов може пошкоджувати і листяні породи деревини. Причиною такого ураження є занадто висока вологість деревини. Для профілактики та боротьби з грибком синяви застосовують засоби захисту деревини, що містять аддитиви відповідно до DIN 68800.

Система теплоізоляції фасаду

Теплоізоляційні композитні системи дозволяють економити до 25 % енергії на опалення. Такі системи складаються з декількох компонентів. Спочатку на фасад будівлі наклеюють і, у випадку необхідності, додатково кріплять дюбелями теплоізоляційні плити з жорсткого пінопласту або мінеральної вати. Потім монтують армуючий шар з включеною в нього армуючої сіткою, а також — останній шар, що виконується силікатними штукатурками, штукатурками на основі силіконових смол, мінеральними штукатурками або штукатурками на основі штучних смол. Монтування придатної системи теплоізоляції на фасад — завдання не з легких, це варто доручати професіоналам.

 

Солі

Солі — хімічні сполуки (переважно металів та неметалів), що складаються з іонів кристалічної ґратки.

Стійкість до вологого стирання

Стійкість до вологого стирання дозволяє оцінити стійкість покриття при його багаторазовому чищенні. За стійкістю до вологого стирання покриття поділяються на класи від першого до п'ятого, при цьому клас 1 позначає максимальну стійкість до вологого стирання. У стандарті DIN EN 13300 описана точна процедура визначення стійкості до вологого стирання. Фарби класів стійкості до вологого стирання 1 і 2 характеризуються високим вмістом в'яжучої речовини, і поверхні, що покриті ними, дійсно чистяться найкраще. Класи стійкості до вологого стирання 1 і 2 не виключають виникнення глянцевих слідів від механічної чистки.

Стійкість до дії хімікатів

Лакофарбове покриття вважається стійким до дії хімікатів, якщо воно нечутливо реагує на вплив хімікатів, наприклад, кислотних дощів, лугу, що міститься в штукатурці, або миючих засобів.

Стійкість до стирання

Властивість стійкості до механічного тертя. Стійкість до стирання має велике значення для покриттів підлоги.

Структурна штукатурка

Для отримання більш характерного покриття фасадів будинків використовується структурна штукатурка, що наноситься на спеціальний грунт під штукатурку. Після нанесення та незначного висихання структурну штукатурку обробляють штукатурної теркою. Така обробка дозволяє досягти рівномірності поверхні та товщини, і відкриває різні можливості для оформлення. Професіонали використовують різні техніки штукатурення для отримання різних структурних поверхонь (кругові, вертикальні, горизонтальні рухи рукою).

Т

ТІКС

Див. Теплоізоляційна композитна система

Тальк

Тальк (арабська: talq) — білий матовий мінерал з мерехтливим ​​забарвленням. Використовується у вигляді порошку тонкого помолу.

Тверде тіло

Тверде тіло — частина матеріалу покриття, що залишається після випаровування всіх летких компонентів. Тверде тіло може складатися з в'яжучої речовини, наповнювачів та целюлози.

Температура спалаху

Найнижча температура, при якій рідина ще здатна утворювати горючі або займисті пари.

Теплі кольори

Червоні, помаранчеві та темні жовті відтінки належать до теплих кольорів.

Термопласти

Синтетичні матеріали, що розм'якшуються під дією тепла та твердіють після охолодження. Лакофарбові покриття, в'яжучі речовини яких мають термопластичні властивості, схильні до забруднень при їх використанні для фарбування фасадів.

Тест на гратчастий надріз

Метод перевірки міцності зчеплення лакофарбових покриттів з основами. Перевірка методом нанесення сітки подряпин виконується відповідно до стандартів DIN 53151 або DIN ISO 2409, при цьому на покриття гострим різцем наносять рівномірні подряпини, що досягають основи, на певній відстані один від одного. Виконується шість пересічних під прямим кутом розрізів. Залежно від відшаровування покриттів встановлюється коефіцієнт від Gt 0 до Gt 4, при цьому Gt 0 означає дуже хорошу, а Gt 4 дуже погану міцність зчеплення. Метод нанесення сітки подряпин слід застосовувати тільки для основ (наприклад, жерсть), які не можуть постраждати від розрізу. Випробування методом нанесення сітки подряпин, наприклад, на мінеральну штукатурку, недоцільне, оскільки розріз руйнує основу. В такому випадку незрозуміло, чи спричинені відколи й розшарування в результаті розрізу недостатньою міцністю зчеплення покриття або ж руйнуванням основи.

Техніка витирання

Нанесену фарбу витирають мокрою щіткою або губкою так, щоб з'явився малюнок і структура. Техніка витирання дозволяє створювати м'які органічні поверхні. Особливо м'яких переходів відтінків можна досягти, якщо працювати з вологою поверхнею, тобто не давати фарбі попереднього шару висохнути.

 

Техніка зім'ятої ганчірки

Маленьку ганчірку опускають в лакофарбовий матеріал, потім дістають, віджимають і формують з неї нещільний валик зі складками. Цей валик обома руками котять по поверхні, що обробляється. Відбитки складок ганчірки формують малюнок впоперек напрямку прокатки. Як і при роботі декоративним валиком, така техніка дозволяє наносити більш темні, світлі малюнки або малюнки, що створюють контраст з монотонною основою. Якщо на білу поверхню стіни нанести спочатку матовий червоний, а потім пройтися в даній техніці світло-сірим, то вийде триколірний декоративний ефект.

Техніка згладжування

Працюючи в техніці згладжування, гладку шпаклівку наносять на стіну за допомогою шпателів, пружинного шпателю та інших подібних інструментів; це дозволяє отримати безшовне покриття. Основа під штукатурку підходить для нанесення першого шару шпаклівки. Наступні шари шпаклівки, які розташовані один над одним та один поруч з одним, дозволяють отримати поверхню, схожу за гладкістю на порцеляну. Найчастіше різні шари виконуються в різних відтінках, таким чином можна зрозуміти, який шар опрацьовується. Покриття з легкою структурою та задирками також відносять до техніки згладжування. Найчастіше для отримання ще більш рівної поверхні зовнішні шари натирають воском та полірують до блиску.

Техніка лесування

Див. Лесування

Техніка нанесення візерунка губкою

Лакофарбові покриття промокають рельєфною губкою для декоративного пожвавлення поверхні. Інструменти: спеціальні щітки або губки.

Тиксотропія

Желеподібна консистенція матеріалу; при розмішуванні такі матеріали стають рідкими, по завершенню розмішування вони відновлюють свою желеподібну структуру. Тиксотропна консистенція лаків позитивно позначається на роботі з ними. Такі лаки не стікають з пензля, а зсувне зусилля, що виникає в процесі роботи, розріджує консистенцію лаку, що полегшує обробку поверхні.

Тиск насиченої пари

Параметр оцінки швидкості випаровування рідин. Чим вище тиск насиченої пари, тим швидше випаровується розчинник. При низьких температурах тиск насиченої пари менше, ніж при високих.

Толуол

Толуол — тривіальне позначення метилбензолу (інші назви: толуен, метілбензен або фенілметан), безбарвна летка рідина з характерним запахом.

Тон

Градація кольору, див. Відтінок

Травильний засіб

Див. Травління

Травильний розчин

Розчин для фарбування деревини, зокрема, меблів. Травильний розчин просочується в деревину і не утворює плівки на поверхні.

Травління

Найчастіше перед новим фарбуванням стару фарбу видаляють спеціальним засобом, шліфувальним папером, будівельним феном або хімікатами. Цей етап роботи називається «травлінням».

У

Усадочна порожнина

Невеликий отвір неправильної форми в поверхні облицювального бетону. Усадкові порожнини виникають через включення бульбашок повітря при бетонуванні.

Ущільнювачі

Для герметизації швів між будівельними матеріалами або конструктивними елементами споруд використовують ущільнювачі. Розрізняють пружно-пластичні ущільнювачі на основі дисперсії акрилу і еластичні ущільнювачі на основі тіоколу (полісульфідів) або силікону.

Ф

Фірніс

Фірніс — безбарвне захисне покриття картин. Розрізняють фірніси на основі олій, смол, скипидару та спиртів.

Фарба для ізоляції

Деякі компоненти та сполуки основ, наприклад, засохлі плями води, нікотину і сажі, можуть проступати крізь нанесене лакофарбове покриття. З цієї причини такі основи спочатку покривають ізолюючої фарбою: це не допустить зміни кольору свіжого лакофарбового покриття.

Фарба для сирих приміщень

Дисперсійна фарба з активними речовинами проти утворення цвілі. Добре придатна для всіх приміщень, в яких доводиться рахуватися з підвищеною вологістю.

Фарби на основі полімеризаційних смол

Що містять розчинники фарби, сполучною речовиною яких є синтетична смола, отримана в реакції полімеризації.

Фарби на основі силіконових смол

Матеріал для покриття, зокрема, фасадів, сполучною речовиною якого є дисперсія силіконової смоли і дисперсія синтетичного матеріалу. Фасадні фарби на основі силіконових смол мають високу дифузійну здатність і хороші водовідштовхувальні властивості.

Фарбувальна речовина

Фарбувальна речовина - це барвник, розчинний у сполучних речовинах або розчинниках. Фарбувальні речовини часто застосовуються для текстилю.

Фенолфталеїн

Субстанція для перевірки лужності. Фенолфталеїн забарвлює лужні основи зі значенням pH> 9,6 в червоний колір. Фенолфталеїн дозволяє приблизно визначити глибину карбонатозація бетону.

Флюатування

Нейтралізація мінеральних штукатурок фторосилікатами для скорочення лужності. Дія фторосилікатів базується на їх хімічній реакції з вапном, що міститься в вапняних і цементних штукатурках. Для гіпсової штукатурки та глини фторосилікати неефективні. Фторосилікати застосовуються для уникнення вицвітання вапна в нових штукатурках або місцях підштукатурення, а також для ізолювання плям води.

Фриз

Поверхня з об'ємними або намальованими орнаментами і фігурами для поділу та прикрашення стін.

Фунгіцид

Активні речовини, що слугують домішками до покриттів, для уникнення появи грибоподібної цвілі на внутрішніх або зовнішніх стінах.

Х

Хлоровуглеводень

Речовини, що містять хлор, наприклад, хлористий метилен і трихлоретилен, які використовувались в минулому як миючі та травильні засоби. Нині через свою небезпеку для здоров'я дані речовини застосовуються лише у виняткових випадках.

Холодні кольори

Кольори з високою часткою синього називаються «холодні кольори».

Холодна текучість

Утворення плівки в дисперсіях. При висиханні дисперсій вода випаровується, частини синтетичних матеріалів вступають у безпосередній контакт, при цьому частки полімеризаторів склеюються. Вони «протікають» один в одного, і це зміцнює плівку.

Ц

Целюлоза

Основний компонент клітинних оболонок в деревині. Оброблена хімічно целюлоза використовується, наприклад, в якості шпалерного клею, в'яжучої речовини для клейових фарб (целюлозний клей), а також як аддитив для лакофарбових матеріалів.

Ш

Шеллак

Шеллак — смоляниста субстанція, яку виділяє лаковий червець; шеллак скупчується на гілках дерева-носія.

Шов

Вузька порожнину, наприклад, між керамічними плитками або цеглою.

Шпалери

Шпалери (лат. : tapetum або середня латинь: tapeta : килим) - різновид настінної прикраси або покриття стіни з міцного паперу.

Штукатурка на основі штучної смоли

Штукатурка на основі штучної смоли - це дисперсійне покриття з наповнювачами: кварц та інші мінеральні компоненти. Існують штукатурки на основі штучних смол з різними структурами та зернистістю. Їх легко наносити, вони міцно зчеплюються з основою. Забруднені штукатурки на основі штучних смол можна знову покрити високоякісними дисперсійними фарбами.

Штучна смола

Штучні смоли - відповідно до DIN 55958 (грудень 1988) синтетичні смоли, що виготовляються в реакціях полімеризації, поліприєднання або поліконденсації. Вони можуть бути модифіковані природними сполуками, наприклад, рослинними або тваринними маслами або природними смолами, іноді штучні смоли виходять в результаті етерифікації або омилюванням природних смол.

Щ

Щільність

Щільність показує, наприклад, наскільки матеріал важчий або легший за такий же об'єм води температурою 4°С. Математично щільність розраховується наступним чином: масу ділять на об'єм; іншими словами: маса одиниці об'єму, наприклад, г/см³ або кг/літр.

c

Система тонування Alpina ColorMix

Система тонування Alpina ColorMix - це професійний сервіс автоматичного тонування фарб, емалей і штукатурок Alpina. Бажаний колірний тон тонується за лічені хвилини з високою точністю відтінку і в будь-якому обсязі прямо в точці продажу. Затонований продукт можна відразу забрати з собою. Бажаний колірний тон може бути вибраний з 700 відтінків, представлених у колірнику Alpina Your Personal Color (Тільки Твій Колір).